Mowa ciała (2) - Dystans

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zdaniem zajmujących się mową ciała profesjonalistów odległość, w której obecność innej osób jest dla nas naturalna zależy od stopnia naszej z nimi zażyłości. Możemy mówić o kilku strefach wokół nas. Strefa publiczna znajduje się w odległości co najmniej 3,5 metra od nas. Gdy nieznajomy przechodzień zbliży się do nas bardziej, odczujemy dyskomfort, a nawet możemy poczuć się zagrożeni. Prawdopodobnie będziemy także starać się przypomnieć sobie, czy go nie znamy. Od 1,2 do 3,5 metrów rozciąga się strefa społeczna. Tolerujemy przebywanie w niej osób nieznajomych lub znajomych, z którymi nie wiążą nas zażyłe stosunki - sprzedawca w sklepie, kelner, urzędnik, sąsiad.

Strefa prywatna od 0,5 do 1,2 metra zarezerwowana jest dla osób bliskich - rodziny, przyjaciół, bardzo dobrych znajomych.  Najbliższą strefą jest strefa intymna - poniżej 0,5 metra. Dopuszczane są do niej jedynie bardzo bliskie osoby. Często dochodzi w niej do kontaktu fizycznego - dotykamy kogoś, przytulamy.

Można powiedzieć, że im ktoś jest nam bliższy, tym bliżej nas wolno mu się znajdować. Działa to także w drugą stronę. Jeśli zainteresujemy się inną osobą, będziemy starać się znaleźć jak najbliżej niej.

Zwracaj więc uwagę, jak daleko od Ciebie znajduje się mężczyzna. Im jest bliżej, tym jego stosunek do Ciebie jest cieplejszy. Jeśli będzie próbować zbliżyć się na odległość prywatną, a tym bardziej intymną, może to oznaczać, że jest Tobą zainteresowany. Może chcieć sprawdzić twoją reakcję - czy dobrze się czujesz, gdy on znajduje się blisko. Sama możesz także sprawdzać w ten sposób reakcje mężczyzn. Jeśli przysuniesz się do mężczyzny, a on się odsunie, to raczej nie pragnie z Tobą bliższych relacji, a jeśli w odpowiedzi, sam przysunie się jeszcze bliżej, może to oznaczać, że Cię lubi. Świadomie bądź nieświadomie odczytał twój sygnał i świadomie bądź nieświadomie wysyła Ci odpowiedź.

Ucz się odczytywać niewerbalne sygnały. Prawidłowa ich interpretacja wymaga praktyki. Obserwuj grupę stojących znajomych. Ich reakcje na przesunięcie się kogoś w inne miejsce mogą być bardzo ciekawe i wyraziste. Ktoś podąży za nim, ktoś inny wyjdzie mu na przeciw, a ktoś może się odsunąć.