Pytanie to nurtuje wiele z Was. Aby znaleźć na nie odpowiedź, sięgacie do różnych źródeł. Zaglądacie na strony adresowane do kobiet, na fora dyskusyjne, szukacie w księgarniach i kolorowych periodykach, wymieniacie doświadczenia z przyjaciółkami i koleżankami.
To, czego się dowiadujecie, nie zawsze jest użyteczne. Najcenniejsza i najbardziej praktyczna wiedza to ta, którą zdobyłyście poprzez własne doświadczenie. Kiedyś jeden z moich przyjaciół lekarzy powiedział mi w rozmowie, że prawdziwą naukę medycyny rozpoczął dopiero po skończeniu akademii medycznej, gdy zaczął zajmować się rzeczywistymi pacjentami. Podręczniki medycyny opisują statystycznego pacjenta, którego bardzo rzadko spotyka się w przychodniach i szpitalach. Życie jest o wiele bogatsze.
Podobnie rzecz się ma z opiniami o mężczyznach. Psychologowie starają się ich poszufladkować według stworzonych uprzednio przez siebie kategorii. Periodyki i internet pełne są stereotypów. Przyjaciółki opowiadają o swoich własnych, konkretnych przypadkach.
A jacy naprawdę są mężczyźni? Na pytanie to można odpowiedzieć jednym słowem: różni. Mężczyźni są różni. Są różni, jak układy na kostce Rubika.
Niby to wiecie. Ale gotów jestem się założyć, że tylko bardzo nieliczne z Was o tym pamiętają. Najczęściej mając problem z facetem radzicie się przyjaciółki, co zrobić. A ona odpowiada Wam na podstawie swoich własnych doświadczeń czy wyobrażeń, mówi Wam o wzajemnych reakcjach jej i jej partnera: "jak on tak, to ja tak". Gdy bezkrytycznie przyjmujecie taką radę, to jakbyście usiłowały włożyć pożyczone od przyjaciółki buty. Mogą mieć ten sam rozmiar. Ale wcale nie muszą pasować na wasze nogi.
Zdarza się, że szukając rady czy wyjaśnienia zachowania jakiegoś faceta, piszecie do mojfacet.pl. I zwykle jesteście zdziwione, że zanim poznacie naszą opinię, same jesteście proszone o odpowiedzi na różne nasze pytania. Pytamy o wiek, wykształcenie, zajęcie faceta. Pytamy, w jaki sposób go poznałyście, pytamy o historię waszych kontaktów, o jego zachowania w różnych sytuacjach, czasem o to, co mówił. Nierzadko nasze pytania dotyczą także Was samych.
Pytamy, bo staramy się zrozumieć tego konkretnego faceta. Zrozumieć jaki jest, czym się kieruje, co chce osiągnąć. Znalezienie właściwej odpowiedzi na pytanie jaki jest wasz facet jest kluczowe dla próby określenia sposobu najwłaściwszego waszego wobec niego postępowania. Określenia, kiedy macie być bezpośrednie, a kiedy skuteczniejsze mogą okazać się subtelne sygnały. Określenia, czy widzi Was w roli życiowej partnerki czy raczej chwilowej zabawki. Oczywiście nikt nie ma monopolu na mądrość i nikt odpowiedzialny nie da jednoznacznej odpowiedzi. Ale bez poznania konkretnego faceta niemożliwe jest określenie nawet jego najbardziej prawdopodobnego zachowania.
Mężczyznę kształtuje wiele czynników. Zapewne wiele cech jest warunkowanych genetycznie. Inne kształtuje rodzina, środowiska, w jakich dorasta i żyje. Nie bez wpływu na osobowość jest poziom wykształcenia, zainteresowania, wykonywany zawód. Najwięcej mówią jednak o nim jego reakcje na różnorodne sytuacje.
Oczywiście istniejące stereotypy trafnie charakteryzują zdecydowaną większość mężczyzn. Ale nie zawsze o zachowaniu mężczyzny można wnioskować na podstawie typowych cech. Powszechne - i prawdziwe - jest przekonanie, że mężczyźni są praktyczni, wygodni, leniwi, nieskomplikowani. Nie robią nic, czego nie muszą robić. Ale leniwy, praktyczny i wygodny jest zarówno prostak, jak i inteligentny, wrażliwy facet. Stereotyp nie podpowie Wam jak postępować wobec konkretnego mężczyzny.
Zastanawiając się, jak macie postąpić z jakimś facetem, postarajcie się najpierw dowiedzieć jaki on jest. Postarajcie się zrozumieć jego dążenia, pragnienia; odczytać jego myśli. Czytajcie, pytajcie innych ale zawsze pamiętajcie, że wasz facet jest różny od innych i nie wkładajcie automatycznie czyjegoś obuwia, bo bardzo prawdopodobne, że nie będzie pasować.